Area runners compete in Wayne Invitational

Area results, top 15 medalists and team scoring from the Wayne Invitational are as follows:

Girls Team Standings
Norfolk Catholic 23, Wayne 30, Battle Creek 38, Hartington-Newcastle 48.
Top 15 Individiauls
1. Alexus Sindelar, Pierce, 20:31.03; 2. Payten Simmons, Pierce, 21:36.75; 3. Callie Arnold, Pierce, 21:49.85; 4. Laura Hasemann, Wayne, 22:06.57; 5. Charli Fischer, NC, 22:11.13; 6. Emily Faltys, NC, 22:35.05; 7. C.C. Kann, NC, 22:46.10; 8. Frantzdie Barner, Wayne, 22:51.05; 9. Afftynn Stusse, BC, 23:31.59; 10. Sara Burbach, H-N, 24:00.10; 11. Lindsey Bolling, BC, 24:17.80; 12. Alexis Bodlak, Pender, 25:03.66; 13. Andi Belt, Wayne, 25:12.92; 14. Jessica Opfer, H-N, 25:37.02; 15. Maggie Bishop, BC, 26:13.11.
Area Results
WAYNE —
4. Laura Hasemann, 22:06.57; 8. Frantzdie Barner, 22:51.05; 13. Andi Belt, 25:12.92; 19. Erin Avery, 27:02.30; 21. Raegan Maas, 27:34.71; 22. Maria Vergara, 31:00.96; 26. Maya Spahr, 37:55.86.
LCC — 27. Gabriella Kock, 39:17.41.

Boys Team Standings
Norfolk Catholic 27, Pierce 30, Hartington-Newcastle 67, Wayne 77, Battle Creek 89, Pender 114, LCC 130, Ponca 134, Winnebago 145.
Top 15 Individiauls
1. Carson Noecker, H-N, 15:57.97; 2. Mason Sindelar, Pierce, 17:08.57; 3. Gavin Geneski, Pierce, 17:52.50; 4. Ben Hammond, NC, 18:08.03; 5. Dalton Brunsing, NC, 18:15.12; 6. Brody Taylor, Ponca, 18:32.30; 7. Hunter Oesterich, BC, 18:35.33; 8. Travis Kalous, NC, 18:37.49; 9. Jesus Zavala, Wayne, 18:46.49; 10. Wyatt Ash, NC, 18:57.95; 11. Chris Efta, Pierce, 18:59.11; 12. Dominic Liess, NC, 19:06.09; 13. Alec Foecking, NC, 19:31.18; 14. Blake Bolling, Pierce, 19:41.53; 15. Nathan Breitbarth, Pender, 19:46.82.
Area Results
WAYNE —
9. Jesus Zavala, 18:46.49; 22. Christopher Woerdemann, 20:20.06; 29. Calvin Starzl, 21:00.58; 31. Treyton Blecke, 21:14.15; 33. Alex Frank, 21:23.80; 34. Mason Ley, 21:32.46; 36. Ethan McCraney, 21:46.19; 46. Easton Blecke, 22:37.40; 48. Braydn McCorkindale, 22:57.07; 52. Sean Aschoff, 23:17.82; 55. Liam Spieker, 23:40.48; 57. Carter Hasemann, 23:47.38; 66. Parker Kesting, 25:38.60; 68. Raul Palma, 26:08.90; 69. Kaden Hopkins, 26:19.69; 74. Nathan Kufner-Rodriguez, 27:30.37; 87. Evan Allemann, 34:06.53.
LCC — 16. Dillon Olson, 19:59.18; 43. Matthew Nelson, 22:23.64; 44. Trevin Boysen, 22:33.41; 58. Tyler Olson, 23:59.46; 83. Kolby Hansen, 31;03.70; 86. Trace Naeve, 33:19.61; 89. Ethan Cross, 37:36.40; 90. Shawn Griffith, 39:34.26.
WINSIDE — 21. Toby Heinemann, 20:17.50; 32. Dean Krueger, 21:17.71; 49. Tyler Carlson, 23:00.63.

Wayne Junior High Results
(3,000 meters)
BOYS —
2. Gavin Redden, 11:12.04; 4. Drew Miller, 12:06.50; 39. Andrew Brink, 15:21.88; 50. Boden Dobbins, 17:05.96; 59. Carlyle Young, 19:18.68; 60. Jacob Russman, 20:41.61; 62. Lucas Allemann, 20:55.51.
GIRLS — 2. Kyla Krusemark, 13:09.69; 4. Reagan McGuire, 13:37.86; 5. Jala Krusemark, 13:38.76; 6. Haley Kramer, 13:41.44; 11. Lilyan Hurner, 14:14.42; 12. Olivia Hanson, 14:15.04; 13. Amelia Legler, 14:18.36; 17. Norah Armstrong, 15:12.56; 19. Kennasyn Blecke, 15:19.90; 25. Josie Ley, 16:36.06; 29. Megan Magnuson, 17:54.31; 38. Sharon Vasquez, 20:20.00; 41. Sophia Spieker, 21:02.91.

Subscriber Login

Login Help

Thank you for visiting our new website. For your initial login to the site, please use the following information:

Username: Your current username (or screen name from the previous site)
Password: Please also use your username as the password

You can change your password after successfully logging into the site. Thank you.

The Wayne Herald

Mailing Address:
114 Main Street
Wayne, NE 68787
Phone: 402-375-2600

Comment Here