Wakefield, LCC secure spots in state track meet

PONCA — Wakefield’s boys finished third as both the Trojans and LCC competed in the C-4 district meet Thursday at the Ponca Athletic Complex.

The Trojan boys won three events and earned six qualifying spots in the state meet, while the LCC girls came away with a single qualifier in high jumper Erica Wolfgram, who took runner-up honors with a second-place effort of 4 feet, 10 inches.

Israel Gardea posted a season-best throw of 50 feet, 3 1/2 inches on his final attempt to win the boys shot put for Wakefield. The Trojans also got wins in the 1,600 and 3,200 relays, with the dual-brother combination of Gabe and Solomon Peitz and Jack and Sam Heitz leading the way in the 3,200 relay and Jack Heitz, Ben Chase, Justin Erb and Esgar Godinez taking the 1,600 relay.

Solomon Peitz earned a spot in the boys triple jump with a season-best leap of 42-10 1/2 to take second place. Godinez qualified in both the 100 and 200, finishing second in both events.

C-4 District at Ponca

Girls Team Standings
Hartington CC 122, Hartington-Newcastle 122, Emerson-Hubbard/Pender 107, Ponca 80, B-R/L-D 44.5, Wakefield 22, LCC 19, Homer 10.5, Winnebago 0.

Area Medalists (State qualifier-*)
High jump:
2. Erica Wolfgram, LCC, 4-10*.
Pole vault: 4. Madysyn Holloway, LCC, 7-0.
Long jump: 4. Wolfgram, 15-1 1/2.
1,600: 4. Jamie Dolph, Wakefield, 6:12.76; 6. Andrea Lopez, Wakefield, 6:24.59.
3,200: 4. Dolph, 13:03.49; 6. Lopez, 13:44.97.
100 hurdles: 5. Vanessa Vance, LCC, 18.16.
400 relay: 6. LCC (Glenda Vance, Makayla Forsberg, Megan Forsberg, Wolfgram), 56.46.
1,600 relay: 4. Wakefield (Kassidy Brudigam, Breanna Chase, Lindse Al-Khafaji, Kayeh Sterling), 4:43.87.
3,200 relay: 2. Wakefield (Lopez, Dolph, Maria Gonzalez, Rachel Borg), 11:28.39.

Boys Team Standings
Hartington-Newcastle 128, Hartington CC 127, Wakefield 97, Ponca 71, B-R/L-D 62, Homer 23, Emerson-Hubbard/Pender 12, LCC 6, Winnebago 1.

Area Medalists (State qualifier-*)
Triple jump:
2. Solomon Peitz, Wakefield, 42-10 1/2*; 6. Nick Arenas, Wakefield, 38-9.
Shot put: 1. Israel Gardea, Wakefield, 50-3 1/2*.
High jump: 5. Cody Babl, LCC, 5-4.
100: 2. Esgar Godinez, Wakefield, 11.39*; 6. Ben Chase, Wakefield, 12.06.
200: 2. Godinez, 23.34*; 5. Dylon Harder, Wakefield, 24.39; 6. Dawson Samuelson, Wakefield, 25.30.
400: 3. Jackson Heitz, Wakefield, 54.03.
800: 3. Samuel Heitz, Wakefield, 2:09.53; 4. Gabe Peitz, Wakefield, 2:10.45.
1,600: 4. S. Heitz, 5:13.28.
110 hurdles: 4. Seth Nuernberger, Wakefield, 19.22; 5. Divon Tinsley, Wakefield, 19.24.
300 hurdles: 4. Nicholas Arenas, Wakefield, 43.71.
400 relay: 2. Wakefield (Harder, Justin Erb, Chase, Godinez), 45.33; 5. LCC (Sam Rose, Cael Hartung, Austin Brandt, Justin Kinkaid), 49.60.
1,600 relay: 1. Wakefield (J. Heitz, Chase, Erb, Godinez), 3:37.91*.
3,200 relay: 1. Wakefield (G. Peitz, S. Peitz, J. Heitz, S. Heitz), 8:32.39*; 5. LCC (Landen Boysen, Michael Kurtzhals, Sean Aschoff, Ryan Bathke), 9:48.38.

The Wayne Herald

Mailing Address:
114 Main Street
Wayne, NE 68787
Phone: 402-375-2600
 

Sign Up For Breaking News

Stay informed on our latest news!

Manage my subscriptions

Subscribe to My Wayne News Newsletter feed
Comment Here